Jak dbać o samochód jak profesjonalista

Porady i sztuczki, które musisz znać

Czy drżysz za każdym razem, gdy widzisz kałużę w obawie, że twój samochód zostanie oblany? Czy drżysz jeszcze bardziej, gdy pada deszcz, bo wiesz, że twój samochód będzie pierwszym, który zabłocisz? Czy wzdrygasz się jeszcze bardziej, gdy twoi przyjaciele mówią o swoich słodkich przejażdżkach, a ty masz tylko starą ciężarówkę z zardzewiałą karoserią? I czy jeszcze bardziej wzdrygasz się, gdy ludzie mówią ci, że samochody są przeznaczone do jazdy, a nie tylko do parkowania w garażu? Jeśli tak, to czytaj dalej. Ten wpis jest dla każdego, kto posiada samochód, lub planuje posiadać jeden wkrótce. Samochody to wspaniałe rzeczy, ale wymagają szczególnej uwagi, aby utrzymać je w tip-top kształcie. Tutaj poznamy kilka porad i wskazówek, jak dbać o swój samochód jak profesjonalista:

Wymiana akumulatora w samochodzie

Pierwszą rzeczą do sprawdzenia, gdy twój samochód zaczyna się przegrzewać jest chłodnica i wentylator. Jeśli nie ma blokady w chłodnicy, a wentylator działa, to problem może dotyczyć termostatu lub akumulatora. Akumulator, lub zawór upustowy, jak również znany, utrzymuje ciśnienie w układzie chłodzenia i zapobiega wrzeniu. Gdy silnik staje się zbyt gorący, ciśnienie w układzie wzrasta i powoduje otwarcie zaworu, uwalniając część ciśnienia i zapobiegając uszkodzeniu silnika. Jeśli Twój samochód się przegrzewa, akumulator może być wadliwy – zawór może być zablokowany lub zamknięty. Jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić, czy zawór jest zablokowany czy nie, możesz go wymienić. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że chłodnica jest czysta, węże są nienaruszone, a wentylator działa prawidłowo. Akumulatory do tirów kupisz w Krakowie, kupisz również do motocykli czy traktorów.

Wymiana oleju i filtra w samochodzie

Oprócz tego, że silnik Twojego samochodu jest tym, co dostaje Cię z punktu A do punktu B, jest to również mała fabryka, w której surowce są zamieniane w materiały odpadowe. Olej silnikowy, na przykład, jest tym, co smaruje wszystkie ruchome części wewnątrz silnika, chroni je przed uszkodzeniem i zapobiega przegrzaniu silnika. Gdy silnik samochodu jest nowy lub został niedawno przebudowany, warto jak najszybciej wymienić olej silnikowy i filtr. Dzięki temu nowe elementy zostaną „dotarte” i będą gotowe do pracy. Gdy samochód jest już używany przez jakiś czas, zaleca się wymianę oleju i filtra co 3 000 mil. Zaleca się sprawdzenie instrukcji obsługi samochodu – poda ona właściwy czas wymiany oleju i filtra.

Naprawa i wymiana węży hydraulicznych

Kiedy po raz pierwszy wynaleziono samochody, miały one charakter mechaniczny. Oznacza to, że moc do jazdy do przodu i do wykonywania skrętów była generowana przez kierowcę. W miarę upływu czasu i rozwoju technologii, układy kierownicze, hamulcowe i inne aspekty samochodu zaczęły być hydrauliczne. Oznacza to, że zamiast kierowcy zasilającego dany element, element ten zasila się sam dzięki zastosowaniu hydrauliki. Pod maską samochodu i pod samym samochodem znajduje się sieć rur, które przenoszą olej pod ciśnieniem. Te rury to właśnie przewody i węże hydrauliczne. Są one wykonane z gumy, dlatego nazywane są wężami. Instrukcja obsługi samochodu powie Ci, które węże powinny być sprawdzone i wymienione w razie potrzeby.

Narzędzia i przyrządy do wymiany części w samochodzie

Kiedy pracujesz nad samochodem, ważne jest, aby mieć ze sobą odpowiednie narzędzia i instrumenty. Oto kilka rzeczy, które musisz mieć ze sobą – są to metalowe artykuły śrubokręty, klucze, klucze płaskie, szczypce, młotki, klucze półksiężycowe, rękawice robocze, klucz do świec zapłonowych, klucz nasadowy, szczelinomierz do świec zapłonowych, klucz dynamometryczny i podnośnik samochodowy. Podnośnik samochodowy to urządzenie służące do podnoszenia jednej części samochodu w celu wymiany koła, naprawy podwozia lub wykonania innych zadań związanych z samochodem. Klucz nasadowy to ręczne urządzenie służące do dokręcania lub odkręcania śrub. Klucz dynamometryczny służy do pomiaru siły potrzebnej do dokręcenia śruby lub innego elementu złącznego.

Wniosek

Samochody to skomplikowane maszyny, które wymagają szczególnej uwagi, aby utrzymać je w tip-top shape. Zaleca się wymianę oleju i filtra co 3000 mil, regularną wymianę węży hydraulicznych oraz jak najszybszą wymianę części, które wymagają wymiany.

Zanim zaczniesz pracować nad swoim samochodem, upewnij się, że masz ze sobą odpowiednie narzędzia i przyrządy. Dzięki temu praca będzie łatwiejsza i mniej frustrująca.